Ahogy múltkor néztem a macskámat, ahogy „kommandózik”, kúszik-mászik, hempereg a földön, eszembe jutott, hogy milyen észrevétlenül és gyorsan tanult meg járni. És aztán arra gondoltam, hogy mennyire nem ilyen egyértelmű ez az embernél. A macskák természetüknél fogva született mászók. A kiscicák már 3-4 hetes korukban megpróbálják használni a lábukat és a karmukat, hogy felfedezzék környezetüket. Ez a készség nemcsak játékos, hanem túlélési célokat is szolgál. Tehát nem kérdés, hogy a mászás mikortól kezdődik a kiscicák számára: akkor, amikor még a szemüket is alig nyitották ki.
Az emberi babák mászásának és a macskák mozgásának közös pontja az ösztönös tanulás. Ahogy a csecsemő a kezével és a térdével keresi az egyensúlyt, úgy a kismacska a karmaival kapaszkodik. Mindkettőjük esetében a környezet ösztönző hatása elengedhetetlen. A mászás, amely általában 7-10 hónapos korban kezdődik, kulcsfontosságú lépés a mozgáskoordináció és a térérzékelés fejlesztésében. De a mászás mikortól számít normálisnak? Milyen tényezők befolyásolják, és miért olyan lenyűgöző ez a fejlődési folyamat? Az általam linkelt Mosolykulcs képességfejlesztő hely mindenre választ ad.
A csecsemők születésük után azonnal megkezdik az izmaik és érzékelő képességeik fejlesztését. Bár az első hónapokban csak véletlenszerű mozgások jellemzőek, a negyedik hónap környékén a babák elkezdik emelni a fejüket, majd a hasukon fekve a karjaikkal támasztani magukat. Ez az első lépés a mászás felé.
A legtöbb baba 7-8 hónapos korában kezdi el a koordinált mászást. Ez lehet klasszikus kéz-láb mozgás, de van egy másik is, amit „pók-mászásként” ismernek sokan, és ezzel a technikával indul. Fontos megjegyezni, hogy minden gyermek fejlődési üteme eltérő, és a mászás kimaradása sem feltétlenül jelent problémát. Ezért jó a Mosolykulcs nevű hely, mert szakértő közbeavatkozásra is szükség lehet.
A mászás nemcsak az izmokat erősíti, hanem a baba agyának két féltekéjét is összehangolja. Ez a mozgásforma kulcsszerepet játszik az egyensúlyérzék, a finommotoros készségek és a vizuális térérzékelés fejlődésében. Azáltal, hogy a baba mászás közben különböző felületeket tapasztal meg, az érintési érzékelés is fejlődik.
Kérdés, hogy a mászás mikortól kezdődően befolyásolja a társas interakciókat? Amikor a baba elkezd önállóan közlekedni, sokkal több lehetősége lesz kommunikálni a környezetével. Ahhoz, hogy a csecsemő biztonságosan megtanuljon mászni, néhány alapvető lépést érdemes követni. Először is, hozz létre egy biztonságos játékteret, ahol puha szőnyegek és csúszásmentes felületek találhatók, valamint olyan játékok, amelyek motiválják a babát a mozgásra. Fontos, hogy időt tölts a földön a babával, ülj le mellé, hogy érezze, mellette vagy, és bátorítsd őt a mozgásra. Ne sürgesd a fejlődését, hiszen minden baba más ütemben fejlődik, így a türelem kulcsfontosságú.
Ha már nagyobb gyermeked van, és gondjai vannak a társas interakcióval és a kommunikációval, akkor lehet, hogy a mozgásfejlődés időszkára vezethetők vissza a problémák. Ebben az esetben sincs minden veszve, hiszen a Mosolykulcs Központban különös figyelmet fordítanak a szociális-kommunikációs készségek fejlesztésére, különösen az autizmus spektrum zavarral élő gyermekek és fiatalok esetében. A fejlesztési programok célja, hogy az egyéni szükségletekhez igazodva teremtsenek érzelmileg biztonságos és kiszámítható környezetet, amely támogatja a gyermekek és fiatalok önállóságának növelését. A szociális-kommunikációs készségek fejlesztése során a kommunikáció, az érzelmek felismerése és kezelése, a társas kapcsolatok kialakítása és fenntartása, valamint az elemi viselkedési szabályok elsajátítása kerül előtérbe. A programok célja, hogy a résztvevők a lehető legnagyobb mértékű önállóságot érjék el, és képesek legyenek a mindennapi életben való boldogulásra.
A Mosolykulcs szakértői kiemelik, hogy az emberi babák, akárcsak a kismacskák, az utánzásból tanulnak. Ha a szülők vagy testvérek bemutatják a mászás mozdulatait, az ösztönzőleg hathat a babára. A mozgás fejlődése egy életen át tartó tanulás, és akár emberről, akár állatról van szó, a mászás a mozgás alapja. A csecsemők számára a mászás az első lépés a járás felé, míg a macskák számára az életük része marad, ahogy felfedezik a természetet és a magaslatokat.